Jedinečné focení dětí v Brně

rodinné focení ateliér v brně

Několikrát se mi stalo, že se děti styděly před rodiči fotit. Většinou ve věku 5 – náct let. Jak se nechtěly fotit? Nereagovaly na stálé pokyny od rodičů typu: tvař se tak nebo onak, netvař se takhle, usmívej se, ale né takhle hloupě, ukaž zuby, to néé to je moc, řekni sýr, nééé neškleb se tak, nedělej hlouposti spěcháme,  jéé obleč si tohle, nebo tohle, ne to si neber to nevypadá hezky…

No je toho spoustu co dokážeme směrem k dětem vyslat za pokyny, když máme představu o tom, jak by měla fotografie s dcerou či synem vypadat. Ty potom nemají chuť do focení, moc si to neužijí a fotografie ani nejsou dle jejich představ. Dle toho jací jsou skutečně. Ne tak, jak je chceme vidět my. Vždycky říkám rodičům, ať nechají alespoň jednu fotografii dle přání dítěte. Ať si samo vybere co by rádo a jak se chce vyfotit, trošku to usměrním, teda pokud je to potřeba a vždy vzniknou úžasné záběry. Někdy si vyberou rekvizitu, kterou s rodiči přehlédneme, nebo nás ani nenapadne, že by se mohla líbit.

S tím jak roste moje dcera a velmi často ji potřebuji jako modelku, jsem si všimla, že je schopna si skutečně vybrat něco originálního, nebo vytvořit originální scénu nebo pozu. Zrovna ji musím teda usměrňovat, protože má sklon občas chtít vše zaráz, ale když vymezím hranice tak jsou scény úžasné. A tak jsem zkusila uvést do praxe, že rodiče nemusí při focení být. Předáme si instrukce co by rádi, na čem trvají, čeho se máme vyhnout a jdou se projít, na kafe, nákup, či něco pracovně vyřídit.

Teď nastane pro děti ten pravý zážitek z focení. A věřte že si to skutečně užijí! Tak jako při focení dospělých jsem dětem průvodcem, rádcem a kamarádkou při jejich zážitku a vytváření vzpomínek, při zachycení okamžiku. Nechám jim jejich fantazii a jejich svět. Jsou úžasné. Fotografie u článku vznikla tak, že holčičce se líbily střevíce a svěřila se mi, že jednou bude taky takové nosit, že už ji nožka rychle doroste. Zmínila, že zatím jí jsou velké a zeptala se, zda by mohla udělat fotografii pro svoji maminku, aby viděla, že už jí nožka dorůstá, že roste a jednou bude také žena. Už nás tlačil čas, tak bez jakéhokoliv vymýšlení scény, jsme pořídili tento záběr. Slíbila jsem i požadovaný nápis „pro maminku..“. Naše děti jsou úžasné. Rodiče měli jako překvapení nejen celou sérii fotografií, ale jako bonus tenhle krásný nápad pro mámu. Dívenka si focení moc užila a já jsem byla šťastná, že to nebyla „otrava a nuda“, ale skutečný zážitek a zábava.
Když už se s dětmi známe, nebo u dětí smělejších není problém je předat a když děti potřebují trochu času na seznámení, tak se dohodneme na první záběry, třeba i společné a děti pak samy už požádají, že mohou rodiče odejít.Dvojitý dárek: zážitek pro vaše děti a překvapení pro vás. Co Vy na to? Využijete?

fotografka_deti_brno