Jsem fascinována kouzlem fotografie

Ateliér Foto iveta solařová

Tma a jen červené světlo. Z kuchyně je slyšet hudba z rádia. Beru opatrně pinzetou fotografii a vytahuji z ustalovače. Parádní! Táta mi mrkne přes rameno a pohledem ocení můj výtvor. Milovala jsem tyhle hodiny strávené v koupelně vyvoláváním fotografií. Bylo mi něco málo přes 10. Ten proces mě moc bavil.

První foťák

O několik let později, již jako výdělečně činná jsem si koupila svůj první foťák. A začalo to. Fotila jsem lidi na ulici, krajinky, různé předměty, květiny, zvířátka, kamarádky, prostě vše na co se dalo zamířit objektivem. A bylo toho dost. Postupně jsem se čím dál víc věnovala focení kamarádek a lidí. Fotili jsme doma, v poli, na zahradě, na chatě, prostě všude, ve všem co jsme měli po ruce a tvořili jsme i účesy a líčení. Takto strávených dní bylo mnoho. Holky, pamatujete? Byla jsem posedlá vyfotit ty nejkrásnější a nejzajímavější fotografie. Časopisy o focení se mi kupily v pokoji. Opravdu! Byla jsem posedlá! Byla?! Néé! Jsem. Když fotím nevnímám čas ani prostor, jen se nechám unášet kreativitou a cválám na tomhle zdivočelém koni přes louky a lesy a nechce se mi seskočit. Až únava modelky, nebo malého chlapečka, který s rodiči zavítal ke mě do ateliéru, mě zabrzdí. Nemohu tedy říct, že mě posedlost přešla. S nástupem nové techniky, informací, rekvizit a nevím čeho všeho ještě naopak vzrostla. Miluji focení lidí.

Bez ohledu na “obal” je každá žena krásná

Jsem fascinována ženskou krásou. Bez ohledu na “obal” je každá žena krásná. Nezáleží na výšce, konfekční velikosti, barvě vlasů, jejich střihu, ani na kvalitě pleti. Jestli máte celulitidu nebo velký zadek, jestli máte vrásky nebo velký nos. Ta krása je ve vás. A věřte, že tahle objevitelská cesta mě neuvěřitelně baví! Cesta, kdy ze sebe dostanete to krásné a proměníte se před objektivem ve svůdnou ženu, v sexy dračici, krásnou dušičku se smějícíma se očima. Proměníte? Ne, jen odložíte plášť studu a budete sama sebou. Jsem vděčná, že mě na tuhle cestu vezmete s sebou. Nechám vám vaše vlastní já, nebudu vás tlačit do umělých, cizích gest a póz. Různými fintami lze zakrýt nedostatky a zvýraznit vaše přednosti. Kombinace světel, úhlu záběru, póz a outfitu se o to postará. Společně projdeme od prvních snímků až do finále.

Děti jsou nekonečnou loukou inspirace

Nesesedám z pomyslného koně ani při focení dětí a rodinek. Miluju děti. Jejich bezprostřednost, jemnost a to, jak moc mě učí. Jsou nekonečnou loukou inspirace, hlubokým lesem plným pocitů. A já se od nich moc ráda učím. Děti jsou na focení úžasné. Fotografie s hrajícím a usměvavým dítkem je stejně působivá jako s dítkem, které má oči zalité slzami. Jsou to také emoce. Jen je často považujeme za negativní a děti všemožně přesvědčujeme, že už jsou na pláč velké a že velké děti nepláčou. A to jsou dítku třeba teprve dva. Z pár minut focení vaší ratolesti vyjde tolik emočních záběrů, že je často spojím do jedné koláže a vy jej dostanete jako jednu fotografii. Stejně jako vás, nechávám, aby děti byly samy sebou. Nechci, aby pozovaly, tak jak je málokdy vidíme. Každý jsme jedinečný a jedinečné budou i finální fotografie. Při focení dětí a miminek se snažím pracovat co nejrychleji, aby malý model či modelka byli stále dobře naladěni a skončili jsme co nejdříve a děti si odnesly z focení pozitivní zážitky a poznání, že focení je zábava a na příště přišly opět dobře naladěné.

Už nejsem zavřená v komoře

Třetina práce je za námi. Vy jste v očekávání, jaké budou fotky a mě čekají hodiny strávené s mým velkým monitorem a vašimi fotografiemi. Chci, aby úpravy byly nenásilné, retuš pleti decentní. Nevrhám se do drastických úprav, kdy pak vaše okolí zkoumá fotografii, zda-li jste to skutečně vy nebo vaše vosková dvojnice. Poskytuji i černobílou nebo jinou variantu fotografie.

Už nejsem zavřená v komoře, už nedobarvuji fotografie anilinkama. Nepřestavuji obývací pokoj a nevyhazuji spoustu tištěných fotografií. Sedím před monitorem, fotografie koloruji a jinak upravuji ve photoshopu. K vám se dostanou v elektronické podobě na CD nebo pošlu přes úschovnu a samozřejmě i tištěné.

To nejdůležitejší, je vaše spokojenost a nadšení z výsledku. To je ta odměna pro mě, která mi dá další náboj, nápady a smysl toho co dělám. Finance jsou také odměna. Ale to, co mě skutečně vymrští znovu na koně kreativity, je vaše spokojenost. Jsem vdečná za svoji práci, jsem vděčná za každého klienta, za každého z vás.